W tym roku przyszedł czas na kolejną odsłonę świetnego symulatora piłki nożnej ze stajni EA, czyli FIFY 07. Niestety kilka nowości w grze budzi wątpliwości, wielu ludzi nie wie jak się „posługiwać” niektórymi opcjami. Ten krótki poradnik ma za zadanie odpowiedzieć na najczęściej stawiane pytania.

Początek gry

W celu stworzenia nowego menadżera należy w menu głównym klikać kolejno: Tryby gry>tryb menadżerski>nowy menadżer. Teraz możemy stworzyć nasze „wirtualne ja”. Możemy wybrać twarz dla naszego menadżera, wiek, narodowość, a nawet walutę, która będzie obowiązywała w grze.

Czas wybrać drużynę, którą będziemy kierować. Do wyboru mamy bardzo wiele lig, od meksykańskiej Apertury przez najsilniejsze ligi europejskie aż po koreańską K-League. Ciekawostką jest fakt, iż na samym początku kariery, gdy nasz menadżer jest jeszcze „żółtodziobem” możemy wybrać najsilniejsze drużyny, ale po zakończeniu sezony, gdybyśmy chcieli „przeprowadzić” się do innego giganta to nie mamy szans.

Kolejnym krokiem są oczekiwania zarządu na obecny sezon. Należy jest poznać, gdyż od nich zależy nasza przyszłość w klubie. Niemniej ważnym elementem jest rozważenie i wybranie jednej oferty sponsorskiej. Należy wczytać się w umowę. Gdy drużyna ma walczyć o czołówkę ligi warto mieć sponsora, który wypłaci pokaźną sumkę za zakończenie sezonu w czołówce, jednak gdy nasza drużyna będzie raczej walczyć o utrzymanie wtedy korzystniejsze są oferty sponsorów, którzy oferują nam wyższą płacę na mecz oraz za tzw. „lojalność”, czyli podpisanie umowy z tą samą firmą za rok.

Nowością jest opcja „prognozy finansowej”, która pozwoli nam określić jak bardzo nasz budżet będzie eksploatowany w ciągu sezonu. Dzięki tej opcji możemy sprawdzić, czy trzeba sprzedać zawodników, aby wyjść „na plus”, czy tez fundusze, które zostaną są wystarczające do pozyskania nowych graczy. Kolejną nową opcją, która znajduje się w „Gabinecie” jest szkółka juniorów, która pozwala nam sprawdzić czy i jak rozwijają się talenty w naszym klubie. Kolejną nowością jest opcja, która pozwoli nam sprawdzić progres zawodników na następne lata. Dzięki temu narzędziu możemy wiedzieć jak rozwinie się nowy talent.

Znaną z poprzednich wersji opcją są „usprawnienia kadry”, gdzie możemy ulepszać specjalistów, którzy zajmują się naszymi podopiecznymi. Za nowość można uznać fakt, iż w tym roku w „zarządcy stadionu” należy wydać naprawdę grubą kasę, aby wpływy z biletów były wysokie. W zeszłym roku o poziom 10 było znacznie łatwiej. Mimo wszystko najlepiej jest inwestować najpierw w tego specjalistę, którego polepszenia poziomu żąda od nas zarząd, jeżeli takowego nie ma, to najlepiej wydawać pieniądze na te pozycje, które wymagają najwięcej wzmocnień. W menu zarządzania drużyną jest opcja „kontrakty zawodników”, która pozwoli nam przedłużyć kontrakt któregokolwiek z naszych zawodników. Bardzo przydatna funkcja, gdyż możemy dokonać przedłużenia w trakcie sezonu, czasem takie wymagania stawia nam zarząd.

Bardzo ważnym elementem gry są transfery, które, jeżeli są trafne, mogą przesądzić o wynikach drużyny. Warto wyszukiwać młode talenty, a na samym początku kariery, gdy gramy zespołem, który nie jest z najwyższej pułki, warto kupować zawodników w okolicy 32 lat, których suma umiejętności będzie wynosiła ok. 80. Są tani, doświadczeni, pograją sezon, dwa, ale niejeden mecz pozwolą wygrać.
Zawodników można tez sprzedawać, jednak należy pamiętać, że gracz wystawiony na listę transferową ma gorsze morale. Czasem kluby same zgłaszają się po naszych graczy, którzy nie są wystawieni na listę. Może się zdarzyć, że zaoferują 5-cio krotnie wyższą cenę niż ta, która określa teoretyczną cenę rynkową danego zawodnika. Należy się wtedy zastanowić, czy warto sprzedać gracza, gdyż może on być świetnym piłkarzem.

Gdy znudzi nam się granie z drużynami z dołu tabeli możemy skorzystać z opcji „symulacja” lub „szybka symulacja”, które różnią się tym, iż w 1. możemy interweniować podczas spotkania, a w drugiej nie.

Każda Twoja decyzja ma znaczenie na Twoją dalszą przyszłość w klubie. W menu głównym trybu, u dołu ekranu, są 3 wskaźniki. Pierwszy oznacza zgranie zespołu, do wysokiego poziomu dochodzi się przez kilka lat, każda zmiana w składzie może zmniejszyć/zwiększyć zgranie zespołu. Gdy ten wskaźnik osiąga wartości duże, wtedy na boisku możemy się przekonać, jak łatwo potrafimy znaleźć partnera do rozegrania akcji. Wskaźnik poniżej to zadowolenie zarządu. O wysoką wartość jest dużo łatwiej, wystarczy wygrywać mecze, im mniejsza wartość na tym wskaźniku, tym większe prawdopodobieństwo zwolnienia. Ostatnim wskaźnikiem jest zadowolenie kibiców. Na wartość tego elementu składa się kilka innym rzeczy, przede wszystkim zwycięstwa, ceny biletów oraz to, czy ich ulubieniec gra w pierwszym składzie, czy też „grzeje ławę”.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam podczas gry w FIFĘ 07.
REKLAMA

OSTATNIO DODANE

FACEBOOK